
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 330 mV |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 800 mV to 3.12 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 1.5 mA |
| Max Input Voltage | 3.65 V |
| Load Regulation | 0.06 % |
| Line Regulation | 0.15 %/V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40570
Ext.Price$0.40570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40570 | $0.40570 |
| 10 | $0.39542 | $3.95420 |
| 25 | $0.39227 | $9.80675 |
| 50 | $0.38915 | $19.45750 |
| 100 | $0.38606 | $38.60600 |
